17.08.2022

Zatruta Odra i odczuwalne skutki w branży turystycznej i gastronomicznej

Katastrofa ekologiczna na Odrze ma ogromny wpływ na działalność prowadzona przez przedsiębiorców m.in. w branży turystycznej, którzy zostali pozbawieni obecnie możliwości zarabiania pieniędzy. Przede wszystkim chodzi o przedsiębiorców, którzy zwykle działają sezonowo i w ciągu okresu wiosenno-letniego muszą zarobić na utrzymanie na pozostałą część roku.

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apeluje do rządu o uruchomienie szybkiej ścieżki wsparcia dla przedsiębiorców. Zdaniem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie najtrudniejszą sytuację mają firmy zajmujące się sportem i rekreacją oraz gastronomią w tym rejonie tj. wypożyczalnie kajaków i sprzętu sportowego, miejsca oferujące wypoczynek nad Odrą, oraz restauracje.

Zdaniem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie blokada działalności powinna wiązać się z prawem do rekompensaty lub zwolnienia z opłat czynszowych czy podatkowych. W związku z czym Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie, apeluję, aby władze centralne i lokalne okazały wsparcie przedsiębiorcom.

Należy zwrócić także uwagę, że jeżeli sytuacja uzasadniająca zakaz będzie się utrzymywać, będzie zachodzić konieczność rozważenia wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. W tym przypadku przedsiębiorcy będą mieli możliwość składania wniosków o odpowiednie odszkodowania do Wojewody. Ponadto szanse na odszkodowanie dla przedsiębiorców będą wyższe, jeśli uda się wykazać, że działania zapobiegające katastrofie można było podjąć odpowiednio wcześniej, tak by aktualnie obowiązujący zakaz nie był konieczny.

Mogą Cię zainteresować