11.05.2022

Koniec stanu epidemii

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że od 16 maja stan epidemii zostanie przekształcony w stany zagrożenia epidemicznego. Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r.

Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Natomiast stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Wiele obostrzeń zostało już zniesionych – od 28 marca nie trzeba zasłaniać maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Ponadto nie istnieje już obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19, a także zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19.

Od początku kwietnia zmieniły się zasady zlecania testów PCR – test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Natomiast nie można już zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych oraz nie można samodzielnie zapisać się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii.

Zniesienie stanu epidemii tak naprawdę niewiele zmieni. Przepisy ustawy covidowej nadal będą w mocy. Obowiązywanie większości zmienionych w związku z epidemią COVID-19 przepisów jest uwarunkowane istnieniem stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii. Wobec tego wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego sprawia, że przepisy te pozostaną w mocy. Dopiero zniesienie zarówno stanu epidemii, jak i stanu zagrożenia epidemicznego spowodowałoby większe zmiany.

Decyzja Ministra została podyktowana ostatnią poprawą sytuacji epidemicznej w Polsce. Minister nie wyklucza jednak, że w przyszłości ponownie mogą pojawić się zmiany prawne związane ze zwiększeniem zarażeń koronawirusem. Z tego względu sytuacja jest monitorowana i trzeba pozostać w gotowości, gdyż jesienią może nastąpić kolejny wzrost zarażeń SARS-COV-2. Wobec tego być może stan zagrożenia epidemicznego zostanie na powrót przekształcony w stan epidemii.

 

Mogą Cię zainteresować