22.08.2023

Koniec pandemii a powrót opłat drogowych na terenie Wielkiej Brytanii

Właściciele zagranicznych samochodów ciężarowych będą musieli ponownie ponosić koszty związane z opłatą drogową dla pojazdów ciężarowych na terenie Wielkiej Brytanii. Opłata ta dotyczy pojazdów, HGV o masie 12.000 kg lub większej, a jej celem jest upewnienie się czy pojazdy te korzystają z sieci drogowej.

Opłata drogowa obowiązuje na terenie Wielkiej Brytanii od 2014 r. na mocy ustawy HGV Road User Levy Act, a jej stawka nie jest równa dla każdego samochodu ciężarowego. Rozwój technologii spowodował, że najnowsze samochody ciężarowe emitują o 80% mniej tlenków azotu niż starsze w związku z czym od 1 lutego 2019 pojazdy, które w mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko płacą niższe opłaty. Tak więc ciężarówki spełniające najnowsze normy emisji Euro VI kwalifikują się obecnie do 10% obniżki kosztów opłaty HGV. Natomiast za pojazdy klasy Euro V i starsze trzeba zapłacić do 20% więcej.

W związku z epidemią COVID-19 opłata drogowa dla pojazdów ciężarowych została w 2020 r. zawieszona w celu wsparcia sektora transportowego, a stan ten trwał aż do 31 lipca 2023 r. Od 1 sierpnia 2023 r. właściciele zagranicznych samochodów ciężarowych nie tylko będą po ponad 3 latach ponownie ponosić obowiązującą na terenie Wielkiej Brytanii opłatę, ale pojawiła się ona również ze zmienioną strukturą i stawkami. Obecnie kwota opłaty oparta jest na:

  • masie pojazdu;
  • normie emisji zanieczyszczeń do powietrza w pojazdach;
  • okresie za jaki opłata jest uiszczana.

W przypadku pojazdów z normą Euro VI dzienna opłata waha się od 3 do 9 funtów. Natomiast w przypadku samochodów ciężarowych z normą Euro V lub starszą dzienna opłata jest wyższa, gdyż waha się od 3,90 do 10 funtów.

Mogą Cię zainteresować